Гуманітарно-природничий факультет з угорською мовою навчання
ua en

Факультет функціонує з вересня 2008 року згідно з міжурядовою угодою, яка була прийнята на засіданні українсько-угорської змішаної комісії, відповідних наказів ректора УжНУ проф. М.М. Вегеша та за сприяння громадського фонду Угорщини "Рідний край". Першим деканом факультету був призначений доктор філологічних наук, заслужений професор УжНУ, заслужений діяч науки і техніки України — Лизанець Петро Миколайович.

У 2012 році деканом факультету було обрано кандидата фізико-математичних наук, доцента Шпеника Олександра Оттовича. На базі факультету діє три кафедри: кафедра угорської філології (завідувач проф. П.М. Лизанець), кафедра історії Угорщини та євроінтеграції (завідувач проф. Є.Б. Кіш) та кафедра фізико-математичних дисциплін (завідувач доц. О.О. Шпеник).

 

Станом на 15 січня 2012 року на факультеті навчалося 267 студентів. Спеціальність "Угорська мова і література" на стаціонарному відділенні в загальному здобувають 60 студентів, на заочному – 40. За спеціальністю "Історія" навчаються 87 студентів. Спеціальність "Математика" здобувають 44 студентів, “Фізика" – 37 студентів.

Професорсько-викладацький склад факультету нараховує 5 професорів (П.М. Лизанець, І.О. Мандрик, В.І. Мікла, М.О. Лендьел, захистила докторську дисертацію Є.Б. Кіш), 18 доцентів, 8 старших викладачів, 2 інженерів, 5 лаборантів.

Матеріально-технічна база факультету складається: з двох комп’ютерних класів, з потужним доступом до Всесвітньої мережі інтернет, сучасної фізичної дослідницької лабораторії. Деканат забезпечений професійною оргтехнікою. 

При факультеті існує аспірантура з фахових спеціальностей.

 

Факультет підтримує тісні наукові контакти з Інститутом слов’янознавства та балканістики м. Москви, з Інститутами мовознавства та літературознавства Національної Академії Наук України та Будапештським, Дебреценським, Сегедським, Пийчським університетами та Ніредьгазським педінститутом, а також з Центрами гунгарології Парижа, Рима, Гамбурга, з академічними установами та вузами Молдови, Польщі, Словаччини, Чехії, Сербії, Хорватії, Македонії та Чорногорії.

 

Факультет має науково-технічну бібліотеку, яка щорічно поповнюється новими виданнями завдяки Генеральному консульству Угорської республіки в м. Ужгород.

Кафедри мають найвищий (IV-й) рівень акредитації.

Протягом 2008-2012 навчальних років студенти 3 курсу спеціальності «Фізика» та «Угорська мова та література» проходять включене навчання в Дебреценському університеті. Студенти-історики проходили археологічну практику в минулому навчальному році в Угорщині, а цього навчального року найкращі студенти виграли гранти на переддипломну практику, яку проходять у Німеччині та Угорщині.

 

Студенти п'ятого курсу угорської філології проходять щорічно переддипломну практику в Будапешті у центральній бібліотеці ім. Сейчені.

При кафедрі угорської філології існує з 1988 року науковий підрозділ «Центр гунгарології», мета якого підтримувати та координувати наукову, педагогічну роботу, а також іншу діяльність у галузі досліджень угорської мови, літератури, історії, етнографії і культури, сприяти згуртуванню і співробітництву дослідників, викладачів та спеціалістів, які працюють в цих галузях наук у вузах, наукових установах, школах, видавництвах та редакціях на території України, а також пожвавлювати всебічне дослідження культури угорського населення Закарпаття.

Декан:
Шпеник Олександр Оттович,
кандидат фізико-математичних наук, доцент