Факультет Здоров'я людини
ua en

В.о. заступника декана:

з навчальної роботи:


 

кандидат наук з фізичного виховання і спорту,

доцент Бондарчук Наталія Яківна

з виховної роботи:

старший викладач,

Ляховець Лариса Олексіївна

 

Сангова Вікторія Миколаївна - провідний спеціалість деканату.

 

Факультет здоров’я людини один з наймолодших в університеті. Він заснований у 2002 році на базі спеціальності „фізична реабілітація” як факультет фізичного виховання і спорту. 5 березня 2013 р. у зв’язку з реорганізацією перейменований у факультет здоров’я людини. 

У відповідності до рішення ДАК України від 2 липня 1998 року університету було видано ліцензію на проведення освітньої діяльності з підготовки спеціалістів фізичної реабілітації, а в 2003 та 2004 роках спеціальність пройшла успішну акредитацію державною атестаційною комісією України. У 2009 році факультет отримав ліцензію на підготовку спеціалістів за освітньо-кваліфікаційним рівнем „магістр”. У 2011 році спеціальність «фізична реабілітація» акредитована за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями до 2021 року.

На факультеті працює три кафедри:

  • кафедра фізичної реабілітації, яку очолює доцент, кандидат медичних наук Олена Дуло, вважається провідною і відповідальна за наукову роботу та підготовку студентів з медико-біологічних дисциплін у відповідності до державних стандартів;
  • кафедра основ здоров’я, обов’язки завідувача якої виконує доцент,  кандидат медичних наук Ксенія Мелега, вважається відповідальною за підготовку студентів з медико-біологічних дисциплін у відповідності до державних стандартів, наукову та методичну роботу на факультеті.
  • кафедра теорії та методики фізичного виховання, яку очолює доцент, кандидат педагогічних наук Валерій Товт, відповідальна за наукову роботу, підготовку студентів з теоретичних та практичних дисциплін в галузі фізичного виховання, спорту і здоров’я людини. Вона є центром наукової роботи з питань фізичного виховання і спорту області.

Факультет укомплектований висококваліфікованими спеціалістами, що дозволяє успішно проводити наукові дослідження. Так, на факультеті працює 1 професор - доктор медичних наук, 1 професор – доктор біологічних наук, 9 доцентів, 9 кандидатів наук, 2 старших викладачів. Семеро викладачів мають звання майстра спорту.

Одним із вагомих потенціалів розвитку факультету є зміцнення партнерства з міжнародними вузами, науковими закладами, видатними постатями в галузі освіти і науки. Цю діяльність факультет розвиває спільно з відділом зовнішніх зв’язків університету. Так, на розгляд цього відділу вже поданий проект співробітництва нашого факультету з Пряшівським інститутом (Словаччина). Спільно з професором Корваліського вузу (США) опубліковано ряд наукових статей, плануються нові проекти. На сьогодні факультет бере участь у престижному міжнародному проекті, менеджмент якого здійснює Канадське бюро міжнародної освіти.

На сьогоднішній день факультет є найпотужнішим науковим підрозділом галузі фізичного виховання, спорту і фізичної реабілітації на Закарпатті. Разом з управліннями освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА, іншими вузами України, місцевими спортивними школами та клубами він бере активну участь у розробці стратегій розвитку галузі, вирішенні практичних проблем провідних видів спорту.

Відповідно до ліцензії обсяг набору студентів за напрямом 6.010203 „здоров’я людини”складає 60 осіб денного та 60 осіб – заочного відділень. Студенти упродовж 4-х років навчання (5-ти років – заочне відділення) отримують кваліфікацію «фахівець з фізичної реабілітації, викладач фізичного виховання», та на базі ОПП з підготовки бакалаврів - підготовку спеціалістів терміном навчання 1 рік, кваліфікаційним рівнем 7.01020302 і кваліфікацією "викладач з фізичного виховання і спорту, реабілітолог", а також студенти-відмінники навчання мають можливість навчатися 1 рік за освітньо-кваліфікаційним рівнем 8.01020302 „магістр” і отримати кваліфікацію „магістр фізичного виховання і спорту, реабілітолог”.

З 2007 року на базі Інституту післядипломної освіти відбувається підготовка фахівців з фізичної реабілітації. У поточному році буде проведено шостий набір слухачів за даною спеціальністю.

На факультеті навчається 503 студенти на денній та заочній формах навчання. Більшість з них мріє пов’язати своє життя з професією реабілітолога. Але студенти, які мають значні успіхи в спорті, зосереджуються на тренерській та педагогічній роботі. Факультет пишається тим, що у нас навчалися та навчаються більше 30 майстрів спорту, членів збірних національних команд. Зокрема учасники зимових Олімпійських Ігор, майстри спорту міжнародного класу, переможці різних етапів кубку світу зі сноуборду Анна-Марі Чундак, з фрістайлу Енвер Аблаев та Микола Скрябін, майстри спорту зі спортивних танців Вероніка Мишко та Володимир Лятов, майстри спорту з фехтування Юлія Герей, Наталія Калініна, майстер спорту з тенісу Анет Ленарт. Серед наших випускників є учасник всесвітньої зимової універсіади, багаторазовий чемпіон України зі сноуборду, майстер спорту міжнародного класу Йосип Пеняк, відмінниця навчання, майстер спорту міжнародного класу з пауерліфтингу, чемпіонка та рекордсменка України Габріела Знік та Єлизавета Бан майстер спорту з пауерліфтингу, Євген Сіротов майстер спорту зі спортивного орієнтування. Шість студенток майстрів спорту з гандболу входять до складу команди „Карпати”, що грає у вищій лізі, серед них найкраща Наталія Скунзяк.

Студенти, які захоплюються науковими дослідженнями, займаються з досвідченими викладачами, проводять власні дослідження, презентують доповіді на наукових конференціях, публікують свої матеріали у збірниках наукових праць факультету мають можливість навчатися в аспірантурі за спеціальністю 24.00.03 «фізична реабілітація».

До послуг студентів університетська спортивна база, спортивні зали, майданчики, корти, басейн, бібліотека та читальний зал з великим фондом спеціальної літератури, лекційні аудиторії, лабораторії, комп’ютерні класи.

Після п’яти років навчання випускники факультету за вибором можуть працювати в галузі «фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» вчителями, тренерами або фахівцями з фізичної реабілітації в реабілітаційних, медичних та санаторно-курортних закладах.

Разом з керівництвом університету проводиться робота з розширення та вдосконалення навчально-спортивної бази, а саме заплановано реконструювати спортивний комплекс, збільшивши кількість приміщень для теоретичних занять та занять спортом; відбудувати спортивні бази університету „Плішка” та „Скалка”, відновити роботу спортивних майданчиків. Створена власна медична база – реабілітаційний центр.

Наш факультет вирізняється серед інших факультетів тим, що має змогу працевлаштувати всіх своїх випускників. Адже професія спеціаліста фізичного виховання і спорту та фізичної реабілітації є не менше розповсюдженою, ніж професія медика, і на сьогодні держава має значну потребу в спеціалістах, яких ми готуємо. Отож за бажанням наші випускники можуть отримати направлення на роботу в будь-яке місто чи район Закарпаття до дитячих садочків, шкіл, вузів, спортивних клубів та спортивних шкіл, лікувальних та санаторно-курортних закладів, реабілітаційних центрів. Ті випускники, які матимуть схильність до комерційної діяльності, зможуть створювати приватні реабілітаційні центри, центри здоров’я, спортивні клуби тощо. Це практично повністю не зайнята ніша у приватному секторі і, як свідчить іноземний досвід, дуже прибуткова.

Ми будемо раді зустрітися на вступних екзаменах з тими абітурієнтами, хто має бажання та хист до професій викладача фізичного виховання, тренера з обраного виду спорту та спеціаліста фізичної реабілітації. Наші абітурієнти повинні бути готовими до незалежного зовнішнього оцінювання з української мови та літератури, біології, а також творчого конкурсу з фізичної підготовленості, який містить тести, передбачені програмою фізичного виховання для загальноосвітніх шкіл.

В.о. декана:
Дуло Олена Анатоліївна,
кандидат медичних наук, доцент